5. vaja: Goriščna razdalja

Goriščna razdalja

Prvenstvena naloga fotografa je, da z izrezi pokaže KAJ in KJE se dogaja. Pri tem velja, da široki izrezi razkrivajo prostor, ožji v katerih vidimo človeško postavo in njen del razkrivajo dogajanje in dejanja, bližnji posnetki pa dajejo poudarke. Goriščna razdalja vpliva na slikovni kot zajema in na izrez fotografije in je tesno povezana s kompozicijo. Goriščno razdaljo podajamo v milimetrih.

Goriščna razdalja objektiva je razdalja med lečo in slikovnim senzorjem, ko je objekt interesa oster in se ponavadi podaja v milimetrih (npr. 28 mm, 50 mm ali 100 mm). V primeru “zoom” objektivov (objektivov s spremenljivo goriščno razdaljo) sta podani najnižja in najvišja vrednost goriščne razdalje, npr. 18–55 mm.

Kot zajema določa izrez, ki ga bo zajel slikovni senzor fotoaparata in se ponavadi podaja v stopinjah. Širokokotni objektivi (objektivi s kratko goriščno razdaljo, 35 mm* ali manj) imajo večji kot zajema, teleobjektivi (objektivi z daljšo goriščno razdaljo, 70 mm* ali več) pa manjši kot zajema. Normalni/navadni objektivi imajo goriščnico približno enako diagonali pravokotnika slikovnega materiala (cca. 50 mm* goriščna razdalja)  S spreminjanjem goriščne razdalje se spreminja kot zajema in izrez.

Širokokotni objektivi zajemajo večje področje in imajo širši izrez kot teleobjetivi, kjer je kot zajema manjši, objekti pa izgledajo večji, kot jih dojemamo z očmi. Če fotografiramo enako oddaljen objekt s širokokotnim in teleobjektivom bo v prvem primeru objekt z manjšanjem goriščne razdalje izgledal vedno manjši, z večanjem pa se bo povečala tudi navidezna velikost objekta.
* Vse vrednosti so podane za fotoaparate s slikovnim senzorjem polnega formata.

vpliv slikovnega senzorja

Med digitalnimi zrcalno-refleksnimi fotoaparati v glavnem ločimo med fotoaparati polnega formata (“full frame”) s slikovnim senzorjem velikosti 24 x 36 mm in s faktorjem izreza, ki ne pokrivajo polnega formata. Fotoaparat s faktorjem izreza navidezno poveča goriščno razdaljo, zato izračunamo ekvivalentno goriščno razdaljo objektiva:

  • Canon fotoaparat; senzor velikosti: 22,2 x 14,8 mm; faktor izreza: 1,6 x
  • Nikon fotoaparat: senzor velikosti: 24 x 16 mm; faktor izreza: 1,5 x

Navodila za delo

Nastavite primerne nastavitve zaslonke, osvetlitvenega časa in ISO vrednosti za primerno osvetljeno fotografijo. Skušajte nastaviti vse nastavitve z ročno nastavitvijo osvetlitve M (manual). Vzemite 2 objektiva s spremenljivo goriščno razdaljo (18–135 mm in 75–300 mm/70-200 mm)

Spreminjanje goriščne razdalje: Izvedite serijo šestih fotografij s spreminjanjem goriščne razdalje. Motiv in oddaljenost fotoaparata od motiva naj se ne spreminjata. Uporabite goriščne razdalje: 18 mm, 30 mm, 50 mm, 100 mm, 150 mm in 200 mm.

Ohranjanje izreza: Izvedite serijo šestih fotografij, kjer spreminjate goriščno razdaljo in oddaljenost fotoaparata od motiva tako, da ohranite enak izrez. Uporabite goriščne razdalje: 18 mm, 30 mm, 50 mm, 100 mm, 150 mm in 200 mm.

Navodila za objavo

  1. Fotografije po izvedeni vaji uvozite v program Adobe Lightroom in ustvarite kopijo na trdi disk računalnika s funkcijo Import v mapo /objektiv.
  2. Izvedite svetlostne in barvne popravke na fotografijah. Le-ti naj bodo za vse fotografije skladni. Izvozite vseh 12 fotografij.
  3. Tehnični parametri:
    • ime datoteke: priimek-GR-x.jpg (x – zaporedna številka)
    • slikovni datotečni format: JPEG
    • barvni prostor: sRGB
    • kvaliteta: 60
    • dimenzija daljše stranice: 1800 pikslov
    • ločljivost: 72 ppi
  4. Fotografije stisnite v datotečni format ZIP in preimenujte datoteko v priimek-GR.zip ter jo oddajte preko vmesnika Xooltime. Odgovorite tudi na zastavljena vprašanja.

Cilji učne enote

Dijak/inja:

  • definira in razloži pojem goriščne razdalje,
  • definira širokokotni, normalni in teleobjektiv
  • skicira razliko v kotih zajema med različnimi objektivi,
  • uporabi različne objektive glede na njihovo namembnost,
  • oceni goriščno razdaljo objektiva in poustvari fotografijo zajeto pri določeni goriščni razdalji glede na navidezno velikost objektov v fotografiji,
  • preračuna ekvivalentne goriščne razdalje za Canon fotoaparate s faktorjem izreza.

Gradiva

B&H – Objektivi in goriščna razdalja

Nasveti ob nakupu objektiva

Canon – Simulator kotov zajema

Nikon – simulator objektivov

Nikon – Goriščna razdalja in kot zajema

B&H – Faktor izreza

(Skupno 3.293 obiskov, današnjih obiskov 4)
Dostopnost