Story Valley

Identiteta, državljanstvo, pripadnost

Nadaljevanje delavnice o pripovedovanju zgodb, ki ste jo izvedli pri pouku angleškega jezika nadaljujemo s fotografsko nalogo, ki se navezuje na temo Slovenstva kot identitete posameznika ali družbe.

Vaša naloga je, da ustvarite fotografijo, ki bo ponudila odgovor na vprašanje “Kaj pomeni biti Slovenec?“. V inspiracijo prilagam nekaj fotografskih projektov, ki se ukvarjajo z vprašanji pripadnosti in identitete. Skozi kritičen ogled fotografij in z branjem spremnega besedila si lahko ogledate pristop drugih avtorjev na domačem in v mednarodnem okolju.

Upam, da vam bo izvedba naloge predstavljala zanimiv izziv in da se boste s tem naučili nekaj novega o sebi kot tudi o družbi v kateri živite.

Slovenci v dnevnih sobah

Knjiga, ki je luč sveta ugledala leta 2017, ponuja necenzuriran vpogled v dnevne sobe naših sosedov. Je resničen odsev Slovencev, brez olepšav, brez pretiravanja. Je utrip današnjega časa, družbe, ki pa zares ne bo nikoli več ista, kot je v tem trenutku.

Avtor: Jan Golja, Fotografija: Jan Pirnat, Urednica: Eva Gaiser, Oblikovanje: Andraž Sedmak

Vir: https://slovencivdnevnihsobah.si/

O projektu: https://www.rtvslo.si/zabava-in-slog/popkultura/druzabno/slovenci-v-dnevnih-sobah-ta-knjiga-je-o-tem-kako-zivimo/439689

The Americans

Fotograf Robert Frank se leta 1955 odpravi na potovanje po Združenih državah Amerike, da bi fotografiral vse nivoje ameriške družbe. Izmed 28.000 nastalih fotografij v obdobju treh let jih fotograf izbere 83 za objavo v monografiji The Americans. Kritik Sean O’Hagan je o knjigi zapisal “ . . . (Robert Frank) je spremenil naravo fotografije, kaj je lahko povedala in kako je to lahko povedala. [ . . . ] ostaja morda najvplivnejša fotografska knjiga 20. stoletja.

O projektu: https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Frank, https://www.nga.gov/features/robert-frank/the-americans-1955-57.html

Video: https://www.youtube.com/watch?v=8YUdN1w6N00&ab_channel=E%C4%ABhwaz

The people’s portfolio

Namen projekta je uporaba vizualnega in narativnega pripovedovanja zgodb, da premaga ovire, poveča dostojanstvo, se bori proti družbeni nepravičnosti in privabi javnost k podpori človekovih pravic za vse. Projekt izvaja neprofitna organizacija, ki uporablja multimedijsko pripovedovanje zgodb, pod vodstvom umetnika Platona, za dokumentiranje humanitarnih prizadevanj po vsem svetu in počlovečenje pomembnih statistik. Portfelj dela delijo z globalnim občinstvom, ki jim želijo zagotoviti močno osebno povezavo z zadevami, ki jih pereče skrbijo.

Ogled priporočam predvsem zaradi dovršene uporabe vizualnega jezika, ki skozi fotografski medij poenostavi in približa širši javnosti zgodbe ljudi z različnimi ozadji.

O projektu: https://www.thepeoplesportfolio.org/

Video (o fotografu in njegovem delu): https://www.youtube.com/watch?v=rE_SxmltgmA&ab_channel=TED

Navodila za oddajo

Fotografije morajo biti avtorska dela sodelujočih. Fotografija je lahko barvna ali črno-bela. Zaželjeno je, da v fotografije prekomerno ne posegate (z odstranjevanjem ali dodajanjem elementov), dovoljeni so svetlostni, barvni popravki, popravki izreza ipd. V kolikor je na fotografiji razpoznavana oseba se prepričajte, da imate njihovo soglasje za uporabo fotografije.

  1. Tehnični parametri:
    • ime datoteke: priimek-ime.jpg
    • slikovni datotečni format: JPEG
    • dimenzija daljše stranice: 2400 pikslov
    • ločljivost: 300 ppi
  2. Zapišite kratko besedilo (do 50 besed), ki predstavlja kdo, kaj, kje, kdaj in (po potrebi) zakaj, ne da bi nujno navedli tisto, kar je na fotografiji očitno (tj. on sedi, ona maha, oni ploskajo). Podpis k sliki daje fotografiji kontekst in gledalcem pove, kaj se dogaja na fotografiji, tako da jim ni treba ugibati ali prehitro sklepati.
  3. Fotografije in besedilo oddajte preko vmesnika Xooltime (ISZ teorija).
  4. Rok za oddajo fotografij je petek, 11. 11. 2022, ob 23.59.

(Skupno 183 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost