4. vaja: Zaslonka

Zaslonka (ang. aperture/iris) je mehanska naprava vdelana v objektiv fotoaparata. Z zaslonko uravnavamo količino vpadle svetlobe in želeno polje ostrine. Zaslonko podajamo z zaslonskimi števili. Vrednosti določimo z razmerjem med goriščno razdaljo objektiva in premerom odprtine v objektivu.

Cela zaslonska števila

Za izhodišče vzemimo zaslonko 1. Če imamo objektiv z goriščnico 50 mm je pri zaslonki 1 premer odprtine objektiva 50 mm.

zaslonka = goriščnica objektiva/premer odprtine objektiva

Primer izračuna:

zaslonka = 50 mm/50 mm=1

Cela zaslonska števila si sledijo s korakom √2 (cca. 1,4). Naslednje celo zaslonsko število dobimo tako, da prejšnje pomnožimo s faktorjem 1,4. Vsako drugo zaslonsko število pa je enako 2-kratniku predhodnega zaslonskega števila. Vsako naslednje celo zaslonsko število prepolovi/podvoji količino vpadle svetlobe.

Vrednosti zaslonskega števila. Vir: http://4.bp.blogspot.com/-fyJaESWAL0E/VW65UVrg0iI/AAAAAAAACAs/vPwTPrgAUhU/s1600/Tutorial%2BLens%2BAperture%2B-%2BResult.jp

Svetlobna jakost objektiva je določena z največjo odprtino zaslonke. Zaslonka ne vpliva samo na količino vpadne svetlobe, temveč tudi na polje ostrine.

Višje kot je zaslonsko število, bolj je zaslonka zaprta in manj svetlobe pade na slikovni senzor, večje je polje ostrine. Nižje kot je število, bolj je zaslonka odprta in več svetlobe pade na slikovni senzor, polje ostrine je manjše.

Prikaz vpliva odprte zaslonke na polje ostrine (zgoraj) in zaprte zaslonke (spodaj).

Izrez

Določa ga vidni kot objektiva in velikost slikovnega senzorja – robovi fotografskega posnetka. Željenemu izrezu se čim bolj približamo v fazi fotografiranja – naknadno ga lahko popravimo s porezavo v programski opremi.

Raje fotografiraj “širše” in si pusti možnosti za popravke v postprodukciji. Pazi, da ponesreči ne odrežeš prstov portretirancu.

Pri fotografiranju osebe se poslužujemo naslednjih izrezov: obrazni, doprsni, dopasni, dokolen (3/4 izrez) in celopostavni ter detajl. Pozorni smo, da okončin ne “režemo” na sklepih (komolec, zapestje, koleno).


Izrezi. Vir: B. M. Jambrek

Navodila za delo

  1. V parih po dva vzemite fotoaparat in stojalo. Eden izmed vas naj bo fotograf, sošolec pa naj služi kot model. Po polovici pretečenega časa vlogi zamenjajte. Fotoaparat nastavite na način delovanja Av (angl. aperture value), nastavitev ISO pa na AUTO. Preverite, da slike zajemate v surovem (RAW) datotečnem formatu.
  2. Izdelajte serijo portretnih fotografij pri katerih kreativno uporabite polje ostrine. Pri delu uporabljajte različne goriščne razdalje objektiva 18-55 mm in eksperimentirajte z rabo različnih zaslonskih vrednosti, npr. f/3,5, f/8 in f/22. Vsako fotografijo posebej poglejte pod povečavo, da preverite, če je oko portretiranca ostro.
  3. Portretiranca fotografirajte v različnih izrezih, pozorni bodite na elemente ospredja in morebitno moteče ozadje.  Če vam ostane čas eksperimentirajte z rabo različnih predmetov, ki jih postavite pred objektiv (npr. steklo, list, roka, kos oblačila idr.) tako, da zapolnijo prazen prostor in pozornost preusmerijo na portretiranca. Portretiranje naj poteka čim bolj sproščeno, model poskusite postaviti v različne poze (stoje, sede, leže) in uporabite rekvizite (npr. torbica, očala, telefon).
  4. Na računalniku odprite Lightroom katalog (2X-Y-LR.lrcat), ki smo ga izdelali pri prejšnjih vajah. Uporabite ukaz Import in uvozite slike v novo mapo Zaslonka. Izberite 3 najboljše portretne fotografije, ki ste jih zajeli in jih poljubno obdelajte.
  5. 3 fotografije z ukazom Export izvozite v novo mapo priimek:
    • ime datoteke: priimek-zaslonka-x.jpg (x – zaporedna številka)
    • slikovni datotečni format: JPEG
    • barvni prostor: sRGB
    • kvaliteta: 60
    • dimenzija daljše stranice: 1600 pikslov
    • ločljivost: 72 ppi

Navodila za oddajo

  1. Mapo priimek-zaslonka stisnite z ukazom Compress v programu Finder. ZIP datoteko oddajte preko vmesnika Xooltime. Odgovorite tudi na zastavljena vprašanja za preverjanje znanja.

Cilji učne enote

Dijak/inja:

  • zna pripraviti fotoaparat na delovanje,
  • zna nastaviti fotoaparat za zajem fotografij in uporabiti način delovanja Av,
  • zna uporabiti stojalo v fotografiji,
  • razloži pomen zaslonke v fotografiji in razlago podkrepiti s primerom,
  • zna izračunati cela zaslonska števila in vrednost zaslonke iz podanih vrednosti,
  • razloži povezavo med zaslonskimi števili, svetlostjo fotografije in poljem ostrine.

Gradiva

Simulator

Simulator 2

https://photographylife.com/what-is-aperture-in-photography

http://www.nikonusa.com/en/learn-and-explore/a/tips-and-techniques/understanding-maximum-aperture.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Aperture

https://en.wikipedia.org/wiki/F-number

(Skupno 8.281 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost