1. vaja: Uvod v delo s fotoaparatom

Pri praktičnem pouku se uporablja digitalni zrcalno-refleksni fotoaparat (angl. Digital single-lens reflex oz. DSLR). Fotoaparat ima slikovni senzor, ki zazna svetlobo in jo pretvori v električni signal. Pomembnejši sestavni deli fotoaparata so še zaklop (uravnava čas zajema fotografije), zaslonka (odprtina v objektivu, ki vpliva na količino svetlobe) in objektiv (optično-mehanska naprava, s katero spreminjamo vidni kot zajema slike in ostrimo svetlobo).

Fotoaparat dobi svoje ime zaradi zrcala, ki se nahaja v ohišju. Zrcalo služi temu, da odbije svetlobo, ki vstopi skozi objektiv in jo preusmeri navzgor v pentaprizmo (optični element), kjer se slika pravilno obrne in izstopi skozi iskalo, kjer jo vidi fotograf. Ob pritisku na sprožilec zrcalo zaniha in fotografu za del sekunde onemogoči pogled skozi iskalo, svetlobo pa zaklop za določen čas spusti na slikovni senzor, kjer se ustvari slika.


Za uspešno delo na terenu je pomembno poznavanje osnovnih nastavitev fotoaparata

1) Formatiranje SD (angl. Secure Digital) kartice

Pomnilniški medij se ponastavi na tovarniške nastavitve pred začetkom fotografiranja in ob zaključku vaje, ko so fotografije že prenesene na šolski računalnik in ste ustvarili tudi varnostno kopijo (npr. na USB ključek).

Priprava fotoaparata na delovanje – formatiranje SD kartice

2) Kvaliteta zajema slike

Fotoaparat slike zapisuje na pomnilniški medij v obliki datotek. Omogoča uporabo stisnjenega datotečnega slikovnega formata (JPEG) in surovega formata (CR2 t.i. RAW). Če želimo fotografije naknadano urejati je bolj primeren slednji, za lažjo izmenjavo fotografij pa je bolj primeren format JPEG.

Nasvet: če ne veš kateri format izbrati večina fotoaparatov omogoča hkratni zajem v obeh (navadno označeno kot RAW + JPEG).

Nastavitev kvalitete posnetka JPEG/RAW

3) Izbira osvetlitvenega načina (način delovanja)

Z izbirnim koleščkom na vrhu ohišja lahko izbiramo med avtomatskimi (scenskimi) nastavitvami kot so portet, krajina, makro, noč, šport in drugimi fotografskimi motivi ali uporabimo napredne nastavitve: P – program, Av – prioriteta zaslonke, Tv – prioriteta časa, M – ročna nastavitev. Napredni načini delovanja omogočijo več kreativne svobode, a je zanje potrebnega tudi več znanja.

Nasvet: na začetku priporočam način delovanja P, ki omogoča večino ročnih nastavitev, a je zelo preprost za fotografa začetnika.

Način delovanja s prioriteto zaslonke Av

4) Nastavitev ISO

Uravnava odziv slikovnega senzorja na svetlobo. Poenostavljeno – višji kot je ISO, bolj je senzor občutljiv na svetlobo, nižji kot je ISO, manj je občutljiv na svetlobo.

Nasvet: vedno uporabljaj čim nižjo ISO vrednost, a poskrbi, da je posnetek še vedno oster. Če imaš težave lahko uporabiš avtomatsko nastavitev (ISO AUTO).

Nastavitev ISO

5) Kompenzacija osvetlitve

Deluje v vseh naprednih načinih delovanja razen ročnem (M – manual). Omogoča spreminjanje svetlosti posnetka.

Nasvet: če ocenjuješ, da je posnetek pretemen ali presvetel lahko narediš kompenzacijo v plus (+) ali minus (-). V sončnem vremenu je včasih težko oceniti svetlost posnetka – takrat si pomagamo z ogledom histograma.

Kompenzacija osvetlitve za posnetke, kjer je motive pretemen/presvetel

6) Nastavitve samodejnega ostrenja (AF – autofocus)

Delovanje sistema AF navadno vključimo na objektivu fotoaparata. Glede na motiv, ki ga fotografiramo so na voljo trije načini delovanja:

  • ONE SHOT: primeren za statične motive, fotoaparat se ne sproži, če ne izostri (portret).
  • AI FOCUS: primeren za statične in premikajoče se motive, hibridni način (dogodki).
  • AI SERVO: primeren predvsem za premikajoče se motive (šport).
AF nastavitve

Ostrenje deluje na t.i. točkah ostrenja, boljši fotoaparati jih imajo več (tudi nekaj 100), slabši pa manj (okrog 10). Pred fotografiranjem izberemo aktivno točko ostrenja z izbirnikom – ko bomo gledali skozi iskalo ob kadriranju slike se bo aktivna točka ostrenja zasvetila rdeče ko do polovice pritisnemo na sprožilec (ostrimo). Če uporabljamo sistem AI FOCUS ali AI SERVO bo fotoaparat ostril ves čas, ko s prstom do polovice stiskamo sprožilec.

Nastavitev točke ostrenja

Nasvet: sistem samodejnega ostrenja išče razlike v kontrastu. Če fotografiramo ljudi je najbolj pomembno, da so ostre njihove oči (najbolje je na oči nastaviti aktivno točko ostrenja). Če nismo prepričani kje bo motiv, ki ga želimo izostriti je smiselno aktivirati vse točke ostrenja hkrati – v tem primeru bo fotoaparat namesto nas izbral motiv, ki ga bo izostril.


Oglejte si video in se seznanite z delom z digitalnim fotoaparatom, ki ga boste uporabljali pri praktičnem pouku, Canon EOS 1100D. Priložen je tudi videoposnetek za pritrditev fotoaparata na stojalo proizvajalca Manfrotto s hitro snemljivo ploščico.

Navodila za delo: teren

  1. Delo poteka v skupinah (3-4 dijaki). Vsaka skupina dobi fotoaparat, baterijo, SD kartico in stojalo. Pred začetkom dela preverite stanje fotoaparata in formatirajte kartico. Slike zajemajte v surovem datotečnem formatu (RAW). Ostale nastavitve fotoaparata prilagajajte po potrebi.
  2. Načrtujte izvedbo fotozgodbe sestavljene iz 6 fotografij. Fotografiranje poteka na terenu, tema zgodbe je prepuščena ekipi. V fotozgodbo skušajte vključiti vse člane skupine. Pozorni bodite, da so fotografije ostre in pravilno osvetljene (tehnično korektne).
  3. Pri delu eksperimentirajte z uporabo različnih povečav (zoom na objektivu) in perspektiv. Premikajte se po prostoru in skušajte najti zanimiv kader za vsak posnetek, ki bo estetsko dovršen.
  4. Ko zaključite s prvo zgodbo začnite z načrtovanjem in fotografiranjem naslednje, ki naj ima drugačno temo. Idealno vsaka skupina posname toliko fotozgodb, kolikor je članov skupine (vsak član da idejo za eno zgodbo).

Navodila za delo: učilnica

  1. Na računalniku ustvarite mapo vašega oddelka in mapo za vašo skupino po navodilih učitelja.
  2. V računalnik vstavite SD kartico in prenesite fotografije v ustvarjeno mapo. Na USB ključek naredite vsaj eno (1) varnostno kopijo.
  3. Po končanem delu podatke na kartici izbrišite, opremo pa v enakem stanju kot ste jo prevzeli vrnite učitelju na dogovorjeno mesto.

Navodila za delo: doma

Na spletni učilnici Xooltime poiščite nalogo vezano na vajo in odgovorite na zastavljena vprašanja. Rok za oddajo naloge je 1 teden po zaključku vaje.

Cilji učne enote

Dijak/inja:

  • zna poiskati in upravljati z različnimi nastavitvami fotoaparata ter jih prilagoditi glede na situacijo,
  • zna nastaviti fotoaparat za zajem fotografij in uporabiti različne scenske načine,
  • zna uporabiti stojalo v fotografiji,
  • zna zasnovati in izvesti preprosto zgodbo iz fotografij.

Gradiva

Simulator

Simulator 2

https://www.canon.si/get-inspired/tips-and-techniques/photography-basics/

https://www.canon.si/get-inspired/stories/

(Skupno 2.019 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost