Svetlobni viri
Glavni naravni, primarni vir sonce, zato se pri osvetljevanju po njem pogosto ravnamo. Sončna svetloba se čez dan precej spreminja, v skladu s tem pa je potrebno prilagoditi tudi nastavitve fotoaparata. Poleg sončne svetlobe podnevi na izgled fotografije zelo vpliva tudi osvetlitev, ki prihaja od neba, ki deluje kot vir svetlobe in da v sencah značilno modro barvo. Poleg naštetih naravnih virov je pogosta raba umetnih svetlobnih virov, s katero skušamo poustvariti učinke naravnih svetlobnih virov. V fotografiji uporabljamo trenutne svetlobne vire, bliksavice, pri snemanju pa se poslužujemo kontinuirnih svetlobnih virov.
Temperatura svetlobe
Pri tokratni vaji bomo spoznali, kakšen je pomen nastavitve beline (angl. white balance) v fotoaparatu za pravilno upodobitev barv na fotografskem posnetku. Ravnovesje beline nastavimo z vrednostjo barvne temperature, ki je izražena v Kelvinih (K). Bela svetloba je sestavljena iz svetlobe vseh barv vidnega dela spektra. Standardna, povprečna dnevna svetloba ima vrednost približno 5500-5600 K. Svetlobni viri, ki imajo nižjo vrednost v Kelvinih imajo opazen zamik v rumene tone, nasprotno imajo svetlobni viri z višjo vrednostjo Kelvinov modrikast ton.
Glavni namen nastavitve beline je, da nevtralne barve (bela, odtenki sive in črna) ostanejo takšne, brez dodanega barvnega tona. Če slikamo v *.raw datotečnem formatu lahko izgled barv naknadno popravimo v namenskem programu brez izgube kvalitete slike (to ne velja za zajem slike v *.jpeg datotečnem formatu ali pri zajemu videa).
Težave nam povzročajo predvsem motivi, kjer sta prisotna dva vira svetlobe z različno barvno temperaturo.
Večina digitalnih fotoaparatov ima že nekaj prednastavljenih vrednosti barvne temperature:
- žarnica z wolframovo nitko: 3200 K
- fluorescentna sijalka: 4000 K
- dnevna svetloba: 5200 K
- bliskavica: 5400-5600 K
- oblačno: 6000 K
- senca: 7000 K
- avtomatska nastavitev
- ročna nastavitev (iz slikovne datoteke ali v Kelvinih)

Navodila
Razdelite se v pet skupin. Poiščite tri različne izvore svetlobe v šoli in njeni okolici (primer: šolski hodnik, bliskavica, senca, dnevna svetloba, podhod itd.). V vsakem od različnih pogojev osvetitve naredite 3 portrete z različnimi nastavitvami beline. Skupaj izvedite 9 fotografij/dijaka.
1. primer: ročna nastavitev, žarnica z wolframovo nitko, dnevna svetloba
2. primer: ročna nastavitev, fluorescentna sijalka, senca
3. primer: ročna nastavitev, bliskavica, oblačno
4. primer: ročna nastavitev, žarnica z wolframovo nitko, oblačno
5. primer: ročna nastavitev, dnevna svetloba, senca
Navodila za objavo
- Fotografije po izvedeni vaji uvozite v program Adobe Lightroom in ustvarite kopijo na trdi disk računalnika s funkcijo Import v mapo /temperatura_svetlobe.
- Fotografij ne urejajte pred oddajo.
- Tehnični parametri:
- ime datoteke: priimek-temp-x.jpg (x – zaporedna številka)
- slikovni datotečni format: JPEG
- barvni prostor: sRGB
- kvaliteta: 60
- dimenzija daljše stranice: 1600 pikslov
- ločljivost: 72 ppi
- Fotografije stisnite v datotečni format ZIP in preimenujte datoteko v priimek-temp.zip ter jo oddajte preko vmesnika Xooltime. Odgovorite tudi na zastavljena vprašanja in napišite kratek komentar.
Cilji učne enote
Dijak/inja:
- zna nastaviti belino na fotoaparatu,
- zna povezati barvo svetlobe s primerljivo temperaturo svetlobnega vira,
- uporabi primerno nastavitev beline za doseganje želenega učinka,
- razloži zakaj imajo predmeti na fotografiji določen barvni nadih.
Gradiva
B&H: Nastavitev beline in barvna temperatura